A természetben a vérszívó rovarok is jelen vannak a mindennapjainkban. Különösen a kullancsok és a szúnyogok tudják megkeseríteni a napjainkat. Az utóbbi évek enyhe tele kedvezett a kullancsok szaporodásának, így évről évre nagyobb számban találkozhatunk velük. Sajnos már nem csak a hűvös erdők lakójaként kell kezelnünk, hanem parkokban, kertekben is állandóan jelen vannak.
Sok tévhit él a kullanccsal kapcsolatban. A kullancs nem a magasban él és nem a fáról ugrik a nyakunkba. A nedvesebb árnyékosabb füves területeket kedveli, ezért fűben sétálás után érdemes átnézni magunkat, még akkor is, ha csak egy parkról vagy a saját kertünkről van szó.
A kullancs eltávolításával kapcsolatban is sok a tévhit. Nem szabad bekrémezni, piszkálni, nyomogatni, csavargatni. Fontos, hogy a kullancs béltartalma ne kerüljön a bőrünkbe. Nem a kullancs fertőz, hanem a benne élő baktériumok. Kiszedésének módja történhet kullancs csipesszel, amit gyógyszertárban szerezhetünk be, de esetleg cérnával is megpróbálhatjuk, ha túra közben nincs csipeszünk. Hurkot teszünk a kullancs feje köré és a lábai alatt átvezetjük a cérnát. A kullancsot mindig a bőrhöz közel kell megfogni és óvatosan kihúzni. Valószínűleg a feje beleszakad, de az majd kilökődik, mint egy szálka .A területet jó ha lefertőtlenítjük.
A kullancsot esetleg érdemes eltenni egy jól záródó üvegbe az esetleges későbbi betegség azonosítása miatt. Amennyiben kullancsriasztót használunk, fordítsunk különös figyelmet a lábak területére, ahol a kullancs felmászhat ránk és a lágyék hajlatokra ahová szívesen fúrja be magát. Az állatokba fúródott kullancs eltávolításánál ugyanígy járunk el.
Sokan nem tudják, hogy a kullancsok nem szeretik a levendula, a páfrány, a rozmaring, a körömvirág, a zsálya és a macskamenta közelségét, ha a kertet változatos módon körbe ültetjük ezekkel a növényekkel, a kullancsok elkerülik ezeket az utakat.
Bár a szúnyogok kellemetlen rovarok, amik előszeretettel zümmögnek éjjel a fülünkbe, mégis kevésbé félünk a csípéseiktől még ha azok sokáig viszketnek is. A nyári estéket kellemesebbé tehetjük, ha alkalmazunk pár trükköt.
Teraszunkon tartsunk cserépben citromfüvet! Ezt a növényt kerülik a vérszívók.
A lakásban párologtathatunk aromalámpában különböző szúnyog űző illóolajokat, többek között eukaliptuszt, borsmentát, citromot. Ezeket vizes keverék formájában egy szórófejes flakonból magunkra is fújhatjuk, hogy a kellemetlenkedők elkerüljenek minket. Az olajokból a nagy töménység miatt pár csepp elegendő. A citrom olajat testfelületre ne alkalmazzuk, mert fényérzékennyé teszi bőrünket és a napozás hatására foltossá válik a bőrfelület.
3 fontos figyelmeztetés:
- A gyógynövények, étrendkiegészítők alkalmazása nem veszélytelen. A meglévő gyógyszerek hatását módosíthatják ezért hosszabb távú alkalmazás előtt szakemberrel való konzultáció javasolt az egyéni adottságok figyelembevételével!
- A gyógynövényeket, étrendkiegészítőket is csak indokolt esetben, szakember által javasolt módon, és esetekben szabad használni. A nem megfelelő alkalmazás veszélyezteti az egészségét, felesleges pénzkidobás, és akadályozza a megfelelő, időben történő gyógyítást.
- Összetett, vagy intenzív panaszok esetén egy növény, vagy egy étrendkiegészítő gyakran nem oldja meg a problémát. Legtöbbször a növények szinergikus hatására támaszkodunk, melyet csak képzett szakember tud biztonsággal összeállítani, illetve más gyógymódok alkalmazása (is) szükséges. Ha azt tapasztalja, hogy a panaszai nem, vagy nem megfelelően oldódtak meg, esetleg romló tendenciájúak, akkor szakértő segítségre van szüksége.
A Meteo Klinikán természetes, ugyanakkor tudományosan megalapozott, minden esetben személyére szólóan megállapított módszerekkel segítünk egészségügyi panaszai megoldásában. Figyelje magát, a panaszai jelentkezését egy ideig, ez sokat segíthet panaszai okának felderítésében.