A napsugárzás életünk meghatározója, ha süt a nap jobb a kedvünk, borongós időben a hangulatunk is borongóssá válik. Szükséges a D-vitamin képződéséhez is. Azonban veszélyeket is rejt magában, a nem körültekintően végzett napozás komoly károsodást okozhat szervezetünkben.
A napsugárzás káros hatásairól egyre többet hallhatunk. Az UV-sugárzás 12 és 15 óra között éri el a maximumát, ilyenkor az érzékeny bőrűeknek érdemes odafigyelni a napon eltöltött időszak hosszára, mert a fedetlen testrészeken akár rövid idő alatt is bekövetkezhet a leégés.
Nagyon fontos a megfelelő fényvédelem, különösen az érzékenyebb, világos bőrű egyéneknél illetve a gyerekeknél.
A legtöbb bőrbetegséget az ultraibolya sugárzás okozza. Fontos odafigyelni, hogy az UV-sugárzás káros hatásait kivédjük, és megakadályozzuk az egészségkárosodást.
Bőrünkön gyorsan tapasztalhatjuk a leégés kellemetlen következményeit, ami rosszindulatú bőrelváltozásokat eredményezhet, de sokan nem tudják, hogy a szemet is jelentős mértékben károsítja.
A fehér vagy világos színű jól szellőző ruhák, a napszemüveg, szalmakalap elengedhetetlen kellékei a nyárnak.
Meglévő betegségek esetén különösen figyelni kell a fényhatásra, mert pl. a rosacea vagy bizonyos autoimmun betegségek tüneteit negatív irányba mozdítják.
Aki a természetes hatóanyagú termékeket kedveli az figyeljen arra, hogy bizonyos növények hatóanyagai fényérzékenyítik a bőrt. Ezek közé tartozik az orbáncfű, és több illóolaj is pl.bergamott, citrom, narancs, grapefruit, kömény, angyalgyökér. Ezek használatát ajánlott napozás, napon tartózkodás alatt kerülni.