Back to top

kálium

kálium

Gyógyító ételeink: Padlizsán

A padlizsán rendkívül értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, miközben energiaértéke kicsi. C-vitaminban, folsavban, niacinban, pantoténsavban gazdag. Jelentős kálium-, foszfor-, kalciumforrás.

Az indiai természetgyógyászat szerint vérképző, vízhajtó, bélgyulladást gátló, emésztést fokozó hatású, ezen kívül nyákoldó hatása enyhítheti az asztmában illetve hörghurutban szenvedők panaszait is. Emésztőszervi, máj- vese megbetegedéseknél jó hatású, de nem ajánlott gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén. A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon.

Cukkini a diétázók kedvence

A cukkini magas víztartalma miatt a diétázók kedvence lehet. Ugyanakkor sok a nyers rost benne és jelentős mennyiségű C-vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. 

A cukkini messziről érkezett kertünkbe és asztalunkra: a mai Guatemala és Mexikó területéről spanyol és portugál hódítók segítségével jutott Európába ez a zöldség, ahol csak a huszadik század környékétől kezdve vált népszerűvé.  A tökfélék családjába tartozó növénynek több fajtája is ismert ma már, és számtalan módon elkészítve előszeretettel fogyasztják: nyersen, párolva vagy akár főzve is egyaránt élvezetes.

Kedvező élettani hatásai

Természetesen petrezselyemmel

Tudta, hogy a petrezselyem egészségügyi értéke nemcsak a magas C-vitamin  tartalmában rejlik? Káliumtartalma a legmagasabb a zöldségnövények között, ennek tulajdonítható a kiválasztó szervekre gyakorolt kedvező hatása. Ha minden nap kerül az asztalunkra nem lesz gondunk a vastartalommal, amire a testünknek szüksége van.

A petrezselyem a magyar konyha minden nap használt fűszernövénye. Mind a gyökerét, mind a lombját szívesen használjuk. A petrezselymes újkrumpli fogyasztásakor elsősorban a kulináris élményeket élvezzük, pedig ennek a gyakran használt fűszernövénynek sok jótékony hatása ismert.

Banán a szívünk őre

A banán nagyon sok jótékony hatással bír a szervezetünkre. Többek között fokozza a koncentrációt, támogatja a keringésünket, rengeteg ásványi sót és vitamint is tartalmaz. Magas szénhidrát tartalma ellenére mégsem hízlal. A meteogyógyász fogyasztását inkább nyáron ajánlja.

Tévednek azok, akik azt hiszik, hogy a banán hizlal. Igaz ugyan, hogy szénhidráttartalma magas, azonban egy átlagos banán csak 110 kalóriát és csupán 0,6 gramm zsírt tartalmaz! A banán csak annyira hizlal, mint bármelyik más energiát szolgáltató élelmiszer, ha többet eszünk belőle, mint amennyire szervezetünknek szüksége van.

A tojásgyümölcs hatásai

A tojásgyümölcs vagy közismertebb nevén a padlizsán, rendkívül értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, miközben kalóriaértéke alacsony. C-vitaminban, folsavban, niacinban, pantoténsavban gazdag. Jelentős kálium-, foszfor-, magnézium-, kalciumforrás is.  Nyákoldó hatása enyhítheti az asztmában illetve hörghurutban szenvedők panaszait.

Padlizsánkrém

Hozzávalók:                                                                                   
2 nagyobb padlizsán
fél fej lilahagyma
4 gerezd fokhagyma
3 bő evőkanál majonéz

bors
1 csokor petrezselyem

Naranccsal a kórokozók ellen!

A narancs magas C-vitamin tartalmú gyümölcs, amit fogyaszthatunk rostjaival együtt, vagy csak a levét facsarva – mindenképpen üdítő élményben lesz részünk.

A C-vitamin fogyasztása megtámogatja szervezetünk védőkező rendszerét.

Védelmet nyújt a rákkeltő anyagok hatása ellen.

Segít a nátha megelőzésében és kezelésében.

Mérsékli számos allergiát előidéző anyag hatását.

Fő magnéziumforrásunk, az alma

Fejfájásunk, rossz közérzetünk enyhítésére szoktuk ajánlani a magas magnézium és kálium tartalmú élelmiszereket, zöldségeket és gyümölcsöket. Az egyik ilyen ásványi anyagokban különösen gazdag gyümölcs az alma, amely ráadásul egész évben hozzáférhető.

Az alma ideális a kisebb éhségrohamok csillapítására, ráadásul a magas rosttartalma kíméletesen szabályozza az emésztést is. Nagy mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, vitaminokat, így érdemes a napi táplálkozásunk részévé tenni.  

Subscribe to RSS - kálium