Back to top

időjárás

időjárás

Hogyan segíthetünk? – Figyelem és magatartás

Igen sok embert érint és sok a kérdés körülötte. Joggal! Nincs rá általános megoldás de még egységes megítélés sem. Sok esetben viszont komoly segítséget nyújthat a Meteo Klinika!

A figyelemproblémák sok gyermeknél jelentkeznek, de sokan felnőttként is együtt élnek vele, anélkül, hogy világos képük lenne erről. Nem véletlenül, ugyanis sok esetben nem egyértelmű helyzettel állunk szemben.

A gyakori kérdés:

 

Az iskola szerint a gyerek ADHD-s, el kellene vinni vizsgálatra, de én erről nem vagyok meggyőződve!

Befordulunk az őszbe!

Idén szeptember 22-én köszöntött be a csillagászati ősz, és ugyan kis késéssel, de az időjárás is követi az őszi fordulatot. Pénteken egy erős hidegfront fog érkezni, és az addigi 25, 30 fokos maximumok 10 fokkal fognak csökkeni! 

Szeptember 22-én megkeződött a csillagászati ősz, azaz innentől kezdve már egyre rövidebbek a nappalok és egyre hosszabbak az éjszakák. Ezzel együtt fokozatosan az időjárás is át szokott váltani a hűvösebb irányba, és ez idén sem lesz másképp. Ugyan néhány napot késik a nagy fordulat, de

pénteken nyugat felől megérkezik a változást hozó front,

helyenként kifejezetten sok csapadékkal. 

A környezetszennyezés is növeli az időjárás-érzékenység kockázatát!

Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy aránya a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!

A műszálas ruháinkról mosáskor nagy mennyiségű műanyag szál szakad le, amik végső soron a tengerbe és a szárazföldi környezetbe jutnak, és ott felhalmozódva egyre nagyobb környezetszennyezést jelentkenek az élővilágra nézve. Főként nylon és poliészter jut a környezetbe, globálisan évente mintegy 176 ezer tonna.  A mikroszálak az 5 mm-nél rövidebb szálak. 

Egyre szélsőségesebb időre kell felkészülnünk!

A globális klímaváltozással foglalkozó legújabb kutatás ismét rávilágított arra, amit már a saját bőrünkön tapasztalunk: a melegedéssel együtt a szélsőséges események gyakoriságának és intenzitásának növekedésére is fel kell készülni!

A globális klímaváltozás jeleit már napjainkban is igen intenzíven tapasztaljuk a világ minden táján, a tapasztalatokat pedig a legújabb kutatások is megerősítették. A kutatások több mint 36 ezer meteorológiai állomás mérésein, és 29 meteorológiai elem értékeinek összehasonlításán alapulnak az elmúlt 70 évre visszamenőleg. A vizsgált időjárási elemek között megtaláljuk a kiugróan magas hőmérsékleteket, a hideg napokat, de a tartósan száraz periódusokat jellemző csapadékmennyiségeket is. 

Szinte már nyárnak érezzük a délutáni időt!

Hétfőn a hűvös reggel, és az ezt követő gyors melegedés okozhat panaszokat, de a hőérzet délután már kellemes. Csapadék még napokig nem érkezik.

Hétfőn napközben kellemes komfortérzetre számíthatunk, a reggel azonban hűvösnek, és főleg a völgyekben kifejezetten hidegnek ígérkezik, így könnyen megfázhat, ha nem öltözik megfelelően. Egy kisebb kabát is elkél, könnyen meghűlhet, ha alulöltözik. Emellett foltokban párássá válik a levegő, a nyirkos és hideg időben erősödnek az ízületi panaszok: a kopásos bántalmakkal élők fájdalmai fokozódhatnak.

A magas légszennyezettség kockázatai

A téli időszakban nagyon gyakori, hogy a levegő szennyezőanyag tartalma megnő, ilyenkor a nagyobb városokban egészségtelen a levegő minősége. A fosszilis tüzelőanyagok égetése, a személygépkocsi használata egyaránt hozzájárul a levegőminőség romlásához. A szennyezett levegő az emberi szervezetre is hatással van, a rossz levegőminőség légúti megbetegedéseket okoz, károsítja a tüdőt, a szívet és a legrosszabb esetben halálhoz is vezethet.

Viharos szél tépázza az idegeit?

Süvít a szél, erős és viharos lökések egyaránt előfordulnak. A szélterhelés nagyon sok időjárás-érzékeny embernél okoz orvosmeteorológiai tüneteket. Az intenzív fejfájás és az ingerlékenység a két leggyakoribb humánmeteorológiai panasz a szeles időben. Az említett tünetek kezelése ma már rutinfeladat a Meteo Klinikán. Nézze meg elégedett pácienseink véleményét itt.

Tombol a hőség, de meddig bírjuk még?

Tart a hőhullám, a hőmérséklet értékei az egekbe szöktek. A hőségben fennáll a kiszáradás és a hőguta veszélye, múló rosszullétek léphetnek fel elsősorban a krónikus betegeknél és az időseknél. A kánikulában a folyadékfogyasztás a legfontosabb, ezzel számos probléma megelőzhető.

Erős fejfájással ébredhet a medve!

Vajon meglátja a medve az árnyékát? Jön a tavasz vagy újabb erős lehűlés érkezik? 

Február 2-a népi időjárás egyik jeles napja, ugyanis a hagyományok szerint ezen a napon jön ki a medve a barlangjából, majd „megjósolja”, hogy mikor érkezik a tavasz. Ha kilép a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik és alszik tovább, ami azt jelenti, hogy messze van a tél vége. Borús, csapadékos időben nem látja meg az árnyékát, ami a közelgő tavaszt jelenti számára.

Hideg légpárna, ami nagyon sok embernek okoz komoly panaszokat. Vegyük komolyan!

De mi is az? Miért veszélyes az egészségünkre? Mit tehetünk ellene, hogyan lehet kezelni? Cikkünkből mindez kiderül! Idén is megérkezett az első!

Idén hidegfronttal és havazással indult a december, de az utóbbi pár napban elég egyhangú és lehangoló szürke idő a jellemző. Minek köszönhető ez az egészségromboló, tartósan borús idő?

Sokan örültek a havazás, de persze voltak olyanok is, akik nagyon nem örültek a hirtelen jött télnek. A front kedden elvonult, majd jöttek a kemény fagyok és a szürkeség.

Oldalak

Subscribe to RSS - időjárás